„მეცნიერების თანამედროვე გამოწვევები“ სტუდენტთა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია 22.06.2024
2024 წლის 17 ივნისს თბილისის ჰუმანიტარულ სასწავლო უნივერსიტეტში წარმატებით ჩატარდა სტუდენტთა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია,- სახელწოდებით-„მეცნიერების თანამედროვე გამოწვევები“. ღონისძიება  დაიგეგმა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინიცირებითა და მხარდაჭერით, ახალგაზრდა მეცნიერთა კვირეულის ფარგლებში.
აღნიშნულ კვირეულში აქტიურად იყვნენ ჩართული  ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციების დირექტორატის წარმომადგენლები; „ჰორიზონტი ევროპა" საქართველოს ეროვნული ოფისი; შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი; ახალგაზრდობის სააგენტო; სსიპ კ. კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი; სსიპ ივანე ბერიტაშვილის სახელობის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი და 13 უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება.
თჰუ-ს სტუდენტთა საერთაშორისო კონფერენციამ განსაკუთრებული  შთაბეჭდილება მოახდინა თითოეულ სტუდენტსა და მონაწილეზე, მასში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტისა და საზღვარგარეთის უმაღლესი საგანმანათლებო დაწესებულებების (გერმანია, რუმინეთი,  პოლონეთი, ფილიპინები და ნიგერია) ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის 57 სტუდენტმა.
კონფერენცია მოიცავდა ოთხ სხვადასხვა სექციას, - მედიცინა, სამართალი, ბიზნეს-ეკონომიკა და ფსიქოლოგია. შეხვერდა წარიმართა როგორც ჰიბრიდულ, ისე ონლიან რეჟიმში. თითოეულ სექციას უძღვებოდნენ მოდერატორები და დარგის მიმართულების  კომპეტენტური კომისიის წევრები, მათ შორის სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან.
კონფერენციაზე სტუდენტები წარსდგნენ საინტერესო მოხსენებებით, რაც პირდაპირ ეხმიანებოდა ახალგაზრდა მეცნიერთა თანამედროვე გამოწვევებს. კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაიმართა დისკუსია.  მონაწილეთა მხრიდან  გაჟღერდა არაერთი წინადადება და მოსაზრება, მეცნიერების სხვადასხვა დარგის პოპულარიზაციისა და მისი შემდგომი განვითარების მიზნით. კონფერენცია ჩატარდა მშვიდ და სასიამოვნო გარემოში, რამაც მოწვეული სტუმრებისა და დამსწრე საზოგადოების მაღალი შეფასება დაიმსახურა.
თჰუ-ს ადმინისტრაცია განსაკუთრებულ მადლიერებას გამოხატავს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მისამართით, კერძოდ კი მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის უფროსის ქეთევან ქოქრაშვილისა და ამავე სამინისტროს წარმომადგენლის, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სამმართველოს მთავარი სპეციალისტის ზურაბ ხუციშვილის მიმართ მჭიდრო თანამშრომლობისა და მხარდაჭერისათვის,  რადგან მეცნიერთა კვირეულის ფარგლებში ქართველ და უცხოელ სტუდენტებს შესაძლებლობა მიეცათ აქტიურად ჩართულიყვნენ მასშტაბურ პროექტში და წარმოეჩინათ საკუთარი უნარები.

17 июня 2024 года в Тбилисском гуманитарно-образовательном университете успешно прошла международная научная конференция студентов на тему «Современные вызовы науки». Мероприятие было запланировано по инициативе и при поддержке Министерства образования, науки и молодежи Грузии в рамках Недели молодых ученых.
В работе указанной недели приняли активное участие представители Дирекции исследований и инноваций Европейской Комиссии; Национальный офис Грузии «Горизонти Европы», Национальное научное агентство Шота Руставели; Национальный центр рукописей Грузии имени ССП К. Кекелидзе; Центр экспериментальной биомедицины имени ССП Иване Бериташвили и 13 высших учебных заведений.
Международная студенческая конференция THU произвела особое впечатление на каждого студента и участника, в ней приняли участие 57 студентов, магистрантов и докторантов из различных университетов Грузии и зарубежных высших учебных заведений (Германии, Румынии, Польши, Филиппин и Нигерии). Конференция включала в себя четыре различных секции – медицину, право, экономику бизнеса и психологию. Проникновение происходило как в гибридном, так и в онлайн-режиме. Каждую секцию вели модераторы и компетентные члены профильных комиссий, в том числе из разных университетов.
На конференции студенты представили интересные доклады, непосредственно затрагивающие современные задачи молодых ученых. Дискуссия прошла в режиме вопросов-ответов. Участниками был озвучен ряд предложений и мнений с целью популяризации различных областей науки и ее дальнейшего развития. Конференция прошла в спокойной и приятной обстановке, что заслужило высокую оценку приглашенных гостей и присутствующего сообщества.
Руководство ТГУ выражает особую благодарность Министерству образования, науки и молодежи, в частности Кетеван Кокрашвили, руководителю отдела развития науки, и Зурабу Хуцишвили, представителю того же министерства, главному специалисту управления науки и молодежи. Технологическому отделу за тесное сотрудничество и поддержку, ведь в рамках Недели учёных грузинские и иностранные студенты получили возможность активно принять участие в масштабном проекте и продемонстрировать свои навыки.