პროფესორ ოთარ გამყრელიძის საიუბილეო საღამო
2022 წლის 20 მარტს „სამართლის მეცნიერთა კავშირის“ და „თინათინ წერეთლის სახელობის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის“ თანაორგანიზებით გაიმართა „სამართლის მეცნიერთა კავშირის“ თანადამფუძნებელი წევრის, ქართული სამართლის მეცნიერების კორიფე, პროფესორ ოთარ გამყრელიძის 90 წლისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამო.
ღონისძიება გაიმართა პლათფორმა ზუმის მეშვეობით.
საიუბილეო საღამოს ესწრებოდნენ ქართული სამართლის მეცნიერების თვალსაჩინო მოღვაწეები, სამეცნიერო ორგანიზაციების, უნივერსიტეტების, სასამართლო, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლებების, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ღონისძიებას უძღვებოდა პროფესორი მინდია უგრეხელიძე.
შეხვედრა გახსნა „სამართლის მეცნიერთა კავშირის“ თავმჯდომარემ ზურაბ ჭყონიამ და ბატონ ოთარ გამყრელიძეს მიულოცა იუბილე. ზურაბ ჭყონიამ, რომელიც ასევე „სამართლის მეცნიერთა კავშირის“ გამოცემა საერთაშორისო სამეცნიერო ჟურნალ „სამართლის მაცნეს“ მთავარი რედაქტორია, აღნიშნა, რომ „სამართლის მეცნიერთა კავშირი“ გეგმავს ბატონი ოთარ გამყრელიძის 90 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ ჟურნალ ,,სამართლის მაცნეს“ სპეციალური საიუბილეო ნომრის გამოცემას.
მან ასევე დამსწრეებს აცნობა, რომ გამომცემელი ღიაა თანამშრომლობისათვის და მიესალმება ნებისმიერ მხარდაჭერას საიუბილეო ნორმის გამოცემასთან დაკავშირებით. ბატონ ოთარ გამყრელიძეს იუბილე მიულოცა ასევე „თინათინ წერეთლის სახელობის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის“ დირექტორმა, ბატონმა ლაშა ბრეგვაძემ, რომელმაც ისაუბრა ბატონი ოთარ გამყრელიძის ღვაწლზე.
ბატონი ოთარ გამრელიძის პიროვნებაზე, ღვაწლსა და შემოქმედებაზე ისაუბრეს გამომსვლელებმა:
ბატონმა მინდია უგრეხელიძემ,
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარე - ბატონმა მერაბ ტურავამ,
ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მოსამართლემ - ბატონმა ლადო ჭანტურიამ,
პროფესორებმა: დავით სულაქველიძემ,
ქეთევან მჭედლიშვილი-ჰედრიხმა,
დოდო ჯულუხაძემ,
გოგი თოდრიამ,
ნონა თოდუამ,
ედიშერ ფუტკარაძემ,
გივი ლობჟანიძემ,
ფრაიბურგის „მსოფლიო და საერთაშორისო სისხლის სამართლის მაქს პლანკის ინსტიტუტის“ სახელით - პროფესორმა ელენე წიკლაური-ლამიხმა,
გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორმა - ბატონმა მამუკა თავხელიძემ,
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსმა- ქალბატონმა ლელა ჯანაშვილმა,
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ - ბატონმა დავით ასათიანმა,
საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ - ბატონმა ანრი ოხანაშვილმა,
„მართლმსაჯულების სახლის“ ხელმძღვანელმა - ქალბატონმა ეკა ბესელიამ.
გრიგოლ რობაქიძის უნივერსიტეტის სახელით - მისმა რექტორმა, ბატონმა მამუკა თავხელიძემ იუბილარს, ქართული სამართლის მეცნიერების განვითარებაში შეტანილი წვლილისათვის, ოფიციალურად გადასცა უნივერსიტეტის სახელით საპატიო დოქტორის დიპლომი. დასასრულს, იუბილარმა ღონისძიების ყველა მონაწილისადმი გამოხატა მადლიერება.

20 марта 2022 года Союз ученых-правоведов и Институт государства и права имени Тинатин Церетели организовали юбилейный вечер, посвященный 90-летию профессора Отара Гамкрелидзе, соучредителя Союза ученых-правоведов, члена Союза ученых-юристов.
Мероприятие проходило на платформе через Zoom.
В юбилейном вечере приняли участие видные деятели грузинского права, представители научных организаций, университетов, судов, органов законодательной и исполнительной власти, а также неправительственных организаций.
Мероприятие вела профессор Миндия Угрехелидзе.
Встречу открыл председатель Союза ученых-правоведов Зураб Чкония и поздравил г-на Отара Гамкрелидзе с юбилеем. Зураб Чкония, который также является главным редактором международного научного журнала «Вестник права» Союза ученых-правоведов, сообщил, что Союз ученых-правоведов планирует издать специальный юбилейный номер журнала «Вестник права», посвященный 90-летию юбилей г-на Отара Гамкрелидзе.
Он также сообщил собравшимся, что издательство открыто к сотрудничеству и приветствует любую поддержку в публикации юбилейной нормы. Г-на Отара Гамкрелидзе также поздравил с юбилеем директор Института государства и права Тинатин Церетели г-н Лаша Брегвадзе, который рассказал о заслугах г-на Отара Гамкрелидзе.
Выступавшие говорили о личности, заслугах и творчестве г-на Отара Гамрелидзе:
г-н Миндиа Угрехелидзе,
Председатель Конституционного суда Грузии - г-н Мераб Турава,
Судья Европейского суда по правам человека - г-н Ладо Чантурия,
Профессора: Давид Сулаквелидзе,
Кетеван Мчедлишвили-Хедрич,
Додо Джулухадзе,
Гоги Тодрия,
Нона Тодуа,
Эдишер Путкарадзе,
Гиви Лобжанидзе,
От имени Института мирового и международного уголовного правосудия им. Макса Планка во Фрайбурге - профессор Элене Циклаури-Ламих,
Ректор Университета Григола Робакидзе - г-н Мамука Тавхелидзе,
Начальник Службы защиты персональных данных - Лела Джанашвили,
Председатель Коллегии адвокатов Грузии - г-н Давид Асатиани,
Председатель Комитета по правовым вопросам Парламента Грузии - г-н Анри Оханашвили,
Глава Дома Юстиции - госпожа Эка Беселия.
От имени Университета Григола Робакидзе - его ректор г-н Мамука Тавхелидзе официально присвоил юбиляру звание почетного доктора от имени Университета за его вклад в развитие грузинского права. В завершение юбиляр выразил благодарность всем участникам мероприятия.