თჰუმ დააფინანსა და გახდა პარტნიორი პროექტის - კულტურა საზღვრებს გარეშე 08.05.2018
თჰუმ დააფინანსა და გახდა პარტნიორი პროექტის - კულტურა საზღვრებს გარეშე
საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობითა  და ა(ა)იპ „1 ეკვილიბრიუმის“ ორგანიზებით, 10 მაისიდან - 28 სექტემბრის ჩათვლით, განხორციელდება პროექტი ,,კულტურა საზღვრებს გარეშე". აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით, 7 მაისს, კულტურის სამინისტროში გაიმართა პრესკონფერენცია, რომელსაც უძღვებოდნენ საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელოვნებისა და განათლების დეპარტამენტის დირექტორი იამზე გვათუა, საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი გიორგი კეკელიძე, თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის პრორექტორი კახი ყურაშვილი და პროექტის მენეჯერი ალექსანდრე გრიგალაშვილი.
პროექტის „კულტურა საზღვრების გარეშე“ ფარგლებში, დაგეგმილია რიგი ღონისძიებების გამართვა შიდა ქართლისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში დაგეგმილ აქტივობებში ჩაერთვებიან ადგილობრივი მოსახლეობა, ასევე სამაჩაბლოდან და აფხაზეთიდან დევნილი ახალგაზრდები. ადგილობრივი პედაგოგები მოისმენენ და შემდგომში მოსწავლეებს გაუზიარებენ კვალიფიციური მომხსენებლების - მეცნიერების, ხელოვანების და მწერლების ლექციებს მიმდინარე წლის საიუილეო თარიღებთან დაკავშირებით:
• საქართველოს დამოუკიდებლობის 100 წლისთავი;
• ქართული მწერლობა და ხელოვნება 1918-1921;
• ალ. ყაზბეგის, კ. გამსახურდიას, ო. ჭილაძის, ა. ბაქრაძის, ნ. დუმბაძის საიუბილეო თარიღებისადმი მიძღვნილი ლექციები;
•  მოეწყობა სხვადასხვა სახის გამოფენები ადგილობრივი ახლაგარზდა ხელოვანების მონაწილეობით;
• ბოლო დროის ქართული მოკლემეტრაჟიანი, სრულმეტრაჟიანი მხატვრული ან/და დოკუმენტური ფილმების ჩვენება;
• გაიმართება მუსიკალური კონცერტები  ადგილობრივი ანსამბლების და დედაქალაქიდან ჩასული მუსიკოს-შემსრულებლების მონაწილეობით.
პროექტის ფარგლებში დიდი მნიშვნელობა ენიჭება წიგნის ხელმისაწვდომობის საკითხსაც.
ამ ეტაპზე პროექტის განხორციელებისათვის შერჩეულ სოფლებში  (ტყაია, მეჯვრისხევი, ორსანტია,  მერეთი), არ არსებობს ბიბლიოთეკები და თავშეყრის ისეთი ადგილები, სადაც ადგილობრივი მოსახლეობა ისარგებლებს წიგნებით და  განახორციელებს საგანმანათლებლო აქტივობებს და შემეცნებით ღონისძიებებს.
ქართველი გამომცემლებისა და სხვადასხვა  კომპანიის  ჩართულობით, მოხდება ღია სამკითხველოების დაარსება - სივრცის, სადაც ახალგაზრდებს შეეძლებათ იკითხონ წიგნი, განახორციელონ საგანმანათლებლო აქტივობები, რაც ხელს შეუწყობს წიგნის პოპულარიზაციასა და განათლების დონის ამაღლებას.
პროექტის პარტნიორები: შპს თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტი; შპს „გამომცემლობა პალიტრა L“; შპს „ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“; შპს „ნოვა“; შპს „ციტადელი“; შპს „დომინო“.
ევროკომისიის კვლევებისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამის Horizon Europe (2021-2027) ფარგლებში, ევროპული კვლევების საბჭო აცხადებს პირველ საგრანტო კონკურსს (Starting Grants) 01.03.2021
ევროკომისიის კვლევებისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამის Horizon Europe (2021-2027) ფარგლებში, ევროპული კვლევების საბჭო აცხადებს პირველ საგრანტო კონკურსს (Starting Grants)