Working Meeting with Representative of the German Partner University: New Erasmus+ Kay Action 1 Credit Mobility Agreement 27.09.2024
Working Meeting with Representative of the German Partner University: New Erasmus+ Kay Action 1 Credit Mobility Agreement
On September 20, 2024, Professor Nona Gelitashvili, Dean of the Faculty of Economics, Business, and Management at Tbilisi Humanitarian University, alongside Assoc. Professor Giorgi Kharshiladze, Head of the International Relations Service, had the pleasure of hosting Ernst Schulten, Head of the International Office and Career Service at Aschaffenburg University of Applied Sciences (Germany).
During the visit, an introductory meeting was held with representatives of Tbilisi Humanitarian University's administration. The discussions focused on the ongoing cooperation between the two universities, planning specific activities for future collaborative projects, and finalizing an agreement regarding exchange programs to be implemented under the 2025 Erasmus+ Kay Action 1 Credit Mobility framework.
Aschaffenburg University of Applied Sciences is a strategic partner of Tbilisi Humanitarian University in Germany. The new agreement between the institutions will enable the mobility of academic and administrative staff, particularly within the research and teaching components.
Attention For The Students Of The Faculty Of Law! 04.10.2016
Attention For The Students Of The Faculty Of Law!