თჰუს სამართლის ფაკულტეტის დეკანი დაესწრო ევროკავშირის ჩარჩო პროგრამის საინფორმაციო დღეს
2021 წლის 28 მაისს ჩატარდა ევროკომისიისა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთობლივი ღონისძიება, რომელიც მიეძღვნა ევროკავშირის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი ევროპა“-თან დაკავშირებულ საინფორმაციო დღეს საქართველოში. აღნიშნულ შეხვედრას ესწრებოდა თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერისიტეტის სამართლის ფაკულტეტის დეკანი ლია ჭიღლაშვილი.
შეხვედრის ორგანიზატორებმა, მათ შორის უცხოელმა კოლეგებმა „ჰორიზონტი ევროპის“ პროგრამის სტრუქტურის განხილვისას ისაუბრეს დაფინანსების სქემებისა და მონაწილეობის შესაძლებლობებზე, გლობალურ გამოწვევებსა და ინდუსტრიულ კონკურენციაზე.
განსაკუთრებით საინტერესო იყო მარი-სკლადოვსკა კიურის (MSCA) სხვადასხვა აქტივობების საკითხების განხილვა, როგორებიცაა, ინოვაციური ტრენინგების ქსელი (ITN), ინდივიდუალური გრანტები (IF), კვლევისა და ინოვაციების სფეროს მომუშავე პერსონალის გაცვლითი პროგრამები (RISE) მათ შორის, რეგიონული, ეროვნული და საერთაშორისო პროგრამები (COFUND).
სტუმრებმა კონკრეტულად ისაუბრეს ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) გრანტების შესახებ, პროგრამის გაფართოების მიზანზე, ნაკლები აქტივობის კვლევითი სისტემის მქონე წევრი და ასოცირებული სახელმწიფოების მხრიდან კვლევით გრანტებში მონაწილეობის, წარმატების ზრდასა და საჭირო რეფორმების გატარებაზე.
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN), წარმოგიდგენთ პროექტს: „დავ...
ვრცლადონლაინ იმიტირებული სასამართლო პროცესი სამართლის ფაკულტეტზე
ვრცლადონლაინ კონფერენცია: ტურიზმის მენეჯმენტი, სასტუმრო და სარესტორნო ბიზნესის განვითარება ცირკულარულ ეკონომიკაში

28 мая 2021 года состоялось совместное мероприятие Европейской комиссии и Министерства образования и науки Грузии, посвященное информационному дню, связанному с рамочной программой ЕС «Horizon Europe» в Грузии. На встрече присутствовала декан юридического факультета Тбилисского гуманитарного университета Лия Чиглашвили.
Организаторы встречи, в том числе зарубежные коллеги, обсудили структуру программы Horizon Europe, схемы финансирования и возможности участия, глобальные вызовы и промышленную конкуренцию.
Было особенно интересно обсудить различные виды деятельности Мариско-Складовской Кюри (MSCA), такие как Сеть обучения инновациям (ITN), Индивидуальные гранты (IF), Программы обмена научно-исследовательскими и инновационными кадрами (RISE), включая региональные, национальные и международные программы. (КОФОНД).
Гости особо остановились на грантах Европейского исследовательского совета (ERC), цели расширения программы, участии менее активных членов исследовательской системы и ассоциированных государств в исследовательских грантах, увеличении успеха и проведении необходимых реформ.