საერთაშორისო სტუდენტური კონკურსი „International Business Plans Competition”
თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტი უკვე მრავალი წელია მემორანდუმის ფარგლებში თანამშრომლობს ბუქარესტის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ეროვნულ უნივერსიტეტთან.
2024 წლის 29 ნოემბერს, პიტესტის (რუმინეთის) საუნივერსიტეტო ცენტრის ორგანიზებით ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა საერთაშორისო სტუდენტური კონკურსი, სახელწოდებით „International Business Plans Competition.” აღნიშნული პროექტი სამ თვეს მოიცავდა და მასში ეკონომიკის, ბიზნესისა და მართვის ფაკულტეტის სტუდენტები მონაწილეობდნენ.
კონკურსის მიზანს წარმოადგენდა მეწარმეობის, ბიზნეს-გეგმის წერის კულტურისა და კონკურენტულ გარემოში ადაპტირების უნარების განვითარების ხელშეწყობა. კონკურსში მონაწილეობდნენ სტუდენტები, საზღვარგარეთის სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან: ბუქარესტის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ეროვნული უნივერსიტეტი (რუმინეთი); თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტი (საქართველო); სტამბულის აბაჰატინ ზაიმის უნივერსიტეტი, (თურქეთი); ლამპუნგის უნივერსიტეტი (ინდონეზია); განდის სახელობის განათლებისა და ტექნოლოგიების ინსტიტუტი (ინდოეთი) და ანდრეი ფრუზ მოდრზევსკის სახელობის კრაკოვის უნივერსიტეტი (პოლონეთი).
თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტიდან პროექტში ჩართული იყვნენ ეკონომიკის, ბიზნესისა და მართვის ფაკულტეტის სტუდენტები ლაშა გიგაური, ლეილა ზეინალოვა, იულია გონჩარენკო, გიორგი ძინძიბაძე და ლაშა მიქელაძე.
კონკურსის სამეცნიერო საბჭოს წევრად თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტიდან არჩეული იყო თჰუ-ს რექტორის მოადგილე, სამართლის დოქტორი, პროფესორი ლია ჭიღლაშვილი, შემფასებელ კომისიაში კი წარმოდგენილი იყვენენ ამავე უნივერსიტეტის პროფესორები, ბიზნეს ადმინისტრირების დოქტორი ირინა ბენია და მოწვეული ლექტორი სოფიკო ჯვარშეიშვილი, ქართველ სტუდენტთა ჯგუფს მენტორობას უწევდა ამავე უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი, ასოცირებული პროფესორი, ეკონომიკის დოქტორი გიორგი ხარშილაძე.
კონკურსში მონაწილე გუნდის წევრებმა ახლად დაარსებული სტარტაპისათვის წარმოადგინეს ბიზნეს-გეგმა. მათ შორის საუკეთესო შეფასება დაიმსახურა თჰუ-ს სტუდენტენტთა პრეზენტაციამ. დასასრულს კი საერთაშორისო სტუდენტური კონკურსის ყველა მონაწილეს გადაეცა „International Business Plans Competition” სერტიფიკატი.

Тбилисский гуманитарно-образовательный университет уже много лет сотрудничает с Бухарестским национальным университетом науки и технологий в рамках меморандума.
29 ноября 2024 года в онлайн-режиме состоялся международный студенческий конкурс «Международный конкурс бизнес-планов», организованный Университетским центром Питешти (Румыния). Указанный проект длился три месяца, в нем приняли участие студенты факультета экономики, бизнеса и менеджмента.
Целью конкурса было содействие развитию предпринимательства, культуры написания бизнес-плана, умения адаптироваться к конкурентной среде. В конкурсе приняли участие студенты различных зарубежных вузов: Бухарестского национального университета науки и технологий (Румыния); Тбилисский гуманитарно-образовательный университет (Грузия); Стамбульский университет Абахатин Заим (Турция); Университет Лампунг (Индонезия); Институт образования и технологий Ганди (Индия) и Краковский университет Анджея Фруза Моджевского (Польша).
В проекте приняли участие студенты факультета экономики, бизнеса и менеджмента Тбилисского гуманитарного университета Лаша Гигаури, Лейла Зейналова, Юлия Гончаренко, Георгий Дзиндзибадзе и Лаша Микеладзе.
Членом научного совета конкурса была избрана проректор ТГУ, доктор юридических наук, профессор Лия Чиглашвили, а наставниками профессоров того же университета Ирины Бениа, доктора делового администрирования, и приглашенного лектора Софико Джваршеишвили. группа грузинских студентов того же университета, руководитель службы международных связей. Георгий Харшиладзе, доцент, доктор экономических наук.
Члены команды, участвовавшей в конкурсе, представили бизнес-план вновь основанного стартапа. Среди них лучшую оценку получила презентация студентов ТГУ. По итогам всем участникам международного студенческого конкурса были вручены сертификаты «Международного конкурса бизнес-планов».