ტრენინგი - ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამაში "ჰორიზონტი ევროპა" მონაწილეობა - პრაქტიკული ასპექტები 19.12.2021
ტრენინგი - ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამაში "ჰორიზონტი ევროპა" მონაწილეობა - პრაქტიკული ასპექტები
თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორებმა მარინე შავლაყაძე და ნინო აბაიშვლმა 2021 წლის 14-15 დეკემბერს მონაწილეობა მიიღეს ტრენინგში სახელწოდებით "ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამაში "ჰორიზონტი ევროპა" მონაწილეობა - პრაქტიკული ასპექტები". ტრენინგი განკუთვნილი იყო მკვლევრებისთვის, ახალგაზრდა მეცნიერებისთვის, დოქტორანტებისთვის და ყველა იმ პირისთვის, ვისაც აინტერესებს ევროკავშირის ჩარჩო პროგრამაში "ჰორიზონტი ევროპა" და ევროპული კვლევების სფეროში მონაწილეობა
ტრენინგის მთავარი მიზანი იყო პრაქტიკული შეხედულებებისა და გამოცდილების გაზიარება ისეთი მნიშვნელოვანი თემის განსახილველად, როგორიცაა საპროექტო წინადადებების მომზადება.
ტრენინგის შინაარსი მოიცავს, თუმცა არ შემოიფარგლება შემდეგი თემებით
• ინფორმაციის წყაროები პროგრამასთან დაკავშირებით
• თემებისა და კონკურსების მოძიების გზები
• საერთაშორისო კონსორციუმებში ჩართულობის შესაძლებლობები
• ერთობლივი წინადადების შემუშავების გამოცდილების განხილვა
• საპროექტო წინადადებების მნიშვნელოვანი ასპექტები
• ლექციებში და ინტერაქტიულ სამუშაოებში მონაწილეობისთვის საჭირო ინსტიტუციური წინაპირობები
• პრაქტიკული მაგალითები და შეკითხვების ფორმულირების შესაძლებლობები
ტრენინგს უძღვებოდა ჰერბერტ ჰაუბოლდი, რომელიც წარმოადგენს ავსტრიის გარემოს დაცვის სააგენტოს. ჰერბერტ ჰაუბოლდს აქვს ევროკავშირის პროგრამების ფარგლებში საპროექტო წინადადებების შემუშავებაში მონაწილეობის გამოცდილება.
რუსთაველის ფონდის 2021 წლის ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსი 11.04.2021

Тренинг - Участие в Рамочной программе исследований и инноваций ЕС Horizon Europe - Практические аспекты 19.12.2021
Тренинг - Участие в Рамочной программе исследований и инноваций ЕС Horizon Europe - Практические аспекты
Ассоциированный профессори Тбилисского гуманитарного университета Марине Шавлакадзе и Нино Абаишвили приняли участие в тренинге «Участие в Рамочной программе ЕС по исследованиям и инновациям« Горизонт Европа - практические аспекты »14-15 декабря 2021 года. Тренинг был предназначен для молодых исследователей. ученые, докторанты и все, кто заинтересован в участии в рамочной программе ЕС «Horizon Europe» и в области европейских исследований.
Основная цель тренинга - обмен практическими взглядами и опытом для обсуждения такой важной темы, как подготовка проектных предложений.
Содержание обучения включает, помимо прочего, следующие темы:
• Источники информации о программе
• Способы поиска тем и конкурсов
• Возможности участия в международных консорциумах
• Обсудить опыт разработки совместной заявки
• Важные аспекты проектных предложений
• Институциональные предпосылки для участия в лекциях и интерактивной работе
• Практические примеры и возможности формулировать вопросы
Тренинг проводил Герберт Ховубольд, представляющий Австрийское агентство по окружающей среде. Герберт Ховубольд имеет опыт участия в разработке проектных предложений в рамках программ ЕС.
Проект непрерывного образования 13.05.2021
18 мая 2021 года в 20:00 на юридическом факультете Тбилисского гуманитарного университета состоится публичная онлайн-лекция на тему «...