თჰუ - ს ასოცირებული პროფესორი სტუმრად გადაცემა „დილის პალიტრაში“
სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი, დოქტორი ნანა ალექსიძე „დილის პალიტრას“ სტუმარობდა, თემით - მოახლოებული გამოცდები, ფსიქოლოგიური მზაობა და მოზარდების მხარდაჭერა.
მოახლოებული გამოცდების პერიოდი მოსწავლეებისთვის ხშირად თან ახლავს სტრესს, შფოთვასა და ემოციურ დაძაბულობას. როგორ უნდა მოემზადონ მოზარდები ფსიქოლოგიურად, რა როლი აკისრიათ მშობლებსა და პედაგოგებს მათი მხარდაჭერის პროცესში და როგორ შევამციროთ საგამოცდო შფოთვა – ამ და სხვა მნიშვნელოვან თემებზე ისაუბრა ბავშვთა და მოზარდთა ფსიქოთერაპევტმა, თჰუ უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა, ნანა ალექსიძემ.
გადაცემაში განიხილეს:
- როგორია მოზარდების ფსიქოლოგიური მდგომარეობა საგამოცდო პერიოდში;
- რა ტიპის მხარდაჭერა სჭირდებათ მათ ოჯახისა და სკოლისგან;
- როგორ ავიცილოთ შფოთვა და გავზარდოთ მოტივაცია;
- რა უნდა გავითვალისწინოთ როგორც მშობლებმა, ისე მასწავლებლებმა.
ნანა ალექსიძე გადაცემაში დამსწრე აუდიტორიას პრაქტიკულ რჩევებსა და რეკომენდაციებს სთავაზობს, რომლებიც ხელს შეუწყობს მოზარდების ემოციურ სტაბილურობას და უკეთეს აკადემიურ შედეგებს.

Ассоциированный профессор ТГУ в гостях программы «Утренняя палитра» 02.06.2025
Ассоциированный профессор факультета права, бизнеса, гуманитарных и социальных наук, доктор наук Нана Алексидзе была гостем программы «Утренняя палитра» с темой — предстоящие экзамены, психологическая готовность и поддержка подростков.
Предстоящий экзаменационный период часто сопровождается стрессом, тревогой и эмоциональным напряжением для студентов. Как подросткам следует психологически подготовиться, какую роль играют родители и учителя в их поддержке, как снизить тревожность перед экзаменом — эти и другие важные темы обсуждала Нана Алексидзе, детский и подростковый психотерапевт и доцент Университета THU.
В программе обсуждались:
• Каково психологическое состояние подростков в период экзаменов;
• Какая поддержка со стороны семьи и школы им нужна;
• Как избежать тревожности и повысить мотивацию;
• Что следует учитывать и родителям, и учителям?
Нана Алексидзе предлагает слушателям практические советы и рекомендации, которые помогут подросткам достичь эмоциональной стабильности и лучших академических результатов.